files/instruktor.zhp.pl/tpl/1procent.zhp.png

2010-02-02 13:45

Igiełka:

Nie jest prawdą, że umiejętność szycia jest potrzebna tylko dziewczętom, bo przecież na harcerskim szlaku każdemu może odpaść czasem guzik lub zrobić dziura w podkoszulce. Wtedy łatwo można zaprezentować swoje umiejętności i samodzielnie naprawić szkodę.

Oto wymagania, którym sprostasz przy odrobinie wysiłku.

1. Wykonaj drobne prace: przyszyj guzik do koszuli, obręb chusteczkę, naszyj łatę na spodnie, zaceruj dziurę w swetrze.

Propozycja:

Wystarczy, że weźmiesz kawałek materiału i kilka kolorowych guzików, np. dwa niebieskie i kilka czerwonych. Ułóż je na materiale w taki sposób, aby przypominały buzię. Możesz też wykonać guzikowego kwiatka. Z takiego prezentu na pewno ucieszy się twój przyjaciel.

2. Uszyj ręcznie, czy na maszynie drobny przedmiot np. łapki do garnków, kieszeń na grzebienie w łazience, fartuszek kuchenny, worek na kapcie.

Co zrobić?

Poszukaj domu niepotrzebnych kawałków grubego materiału. Rozłóż go na płaskiej powierzchni i narysuj na nim „jednopalczastą rękawiczkę" większą niż Twoja dłoń. Po wycięciu dwóch kawałków rękawicy złóż je i zszyj. Łapki do garów to wyśmienity prezent dla mamy albo babci.

A może w domu macie maszynę do szycia? Wtedy na pewno mam lub babcia pokażą ci podstawowe ściegi. Nie uszyjesz rękawicy z kilku warstw materiału, ale będziesz mógł sobie uszyć woreczek, w którym możesz trzymać nie tylko kapcie, ale także na przykład obozowe kosmetyki.

3.Wyszyj swój monogram lub znaczek sprawności na rękawie munduru.

Co zrobić?

Jeśli w Twojej drużynie nie wyszywa się znaczków sprawności możesz zaprojektować na kartce swój monogram (składa się on z pierwszych liter imienia i nazwiska), a potem przerysuj na materiał i wyszyj wybranymi kolorami muliny. Możesz monogramami przyozdobić część twojej bielizny, na przykład podkoszulkę obozową, taką samą jak członków waszego zastępu. Na pewno nigdy ci się nie pomyli.

Powodzenia!