files/instruktor.zhp.pl/tpl/1procent.zhp.png

2010-02-02 13:44

Oszczędny-oszczędna

Każdego dnia wydajemy pieniądze i nie oszukujmy się, często kupujemy „głupoty", zamiast odłożyć kilka złotych do skarbonki lub podzielić się nimi z potrzebującymi. A przecież „Harcerz jest oszczędny i ofiarny", dlatego zdobycie tej sprawności pomoże ci rozwinąć właściwe nawyki.

1. Wie, jakie są podstawowe miesięczne opłaty domowe.

Porozmawiaj z rodzicami lub opiekunami i dowiedz się, na jakie cele przeznaczacie najwięcej pieniędzy. Zwróć uwagę, co pochłania najwięcej funduszy, a z czego można byłoby zrezygnować na rzecz innych wydatków.

2. Zaoszczędził pieniądze na wybrany przez siebie cel.

Jeśli dostajesz kieszonkowe, postaraj się nie wydawać wszystkiego, lecz wkładaj pewną sumę do skarbonki. Zaoszczędzone pieniądze przeznacz na samodzielne kupienie czegoś, co odciąży wydatki rodziców. Te pieniądze możesz też przeznaczyć na szczytny cel, np. na akcję wspierającą niedożywione dzieci lub sponsorowania książek dla dzieci z Afryki.

3. Współuczestniczył w organizowaniu akcji zarobkowej.

Dowiedz się do drużynowego, na kiedy planowana jest akcja zarobkowa twojej drużyny lub zastępu. Może okazać się, ze twoja pomoc potrzebna będzie przy jej organizacji, a nie tylko podczas samej akcji, dzięki czemu zdobędziesz nowe umiejętności.

4. Wymienił surowce wtórne, które zbierał i segregował.

Zachęć swoich domowników do segregowania odpadów. Przygotuj worki, do których będzie się wrzucało oddzielnie: plastik, szkło, papier oraz inne odpadki. Potem papier możesz oddać na makulaturę, a pozostałe surówce do innych punktów w twojej okolicy. W miastach coraz więcej śmietników jest już przeznaczonych na oddzielne surowce - na makulaturę i szkło.

5. Oszczędnie gospodaruje wszelkimi materiałami.

Wiedz, że dla dobra nas i następnych pokoleń niezbędne jest mądre gospodarowanie surowcami. Pamiętaj, aby nie marnować wody (nie kąpać się pełnej wody wannie, zakręcać nieużywany kran), wyłączać niepotrzebne światło, oszczędnie korzystać z papieru. Na przykład ludzie często zapisują kartki tylko z jednej strony. Spróbuj wyrobić w sobie te nawyki i zaproponuj to swoim kolegom i bliskim.